Stalo se

ŠKOLNÍ ROK 2019/2020

Koncem května jsme se s některými opět potkali ve škole a trošku i opakovali, hráli si a chodili ven na čerstvý vzduch. Poslední měsíc školního roku byl díky opatřením opravdu nezapomenutelný, ale zvládli jsme to. I páťáci dokázali nacvičit závěrečné vystoupení pro rodiče a rozloučit se tak se školou ve Tvarožné. Doufáme, že budou na tato léta vzpomívat s úsměvem a přejeme jim hodně úspěchů a radosti na vyšším stupni i na gymnáziu.

Měsíc březen je u nás spojen s KNIŽNÍ ŠIFROU. Letos nám hru o knižních lumpech přerušilo uzavření školy. Ale protože žádná hra by neměla zůstat nedohrána, přesunuli jsem ji do Edookitu. Takže knižní lumpové řádící v našich knížkách nemají šanci.

Předvelikonoční čas jsme mohli strávit tvořením Nej kraslice 2020 aneb Jak šlo vejce na vadr. Do soutěže se zapojilo 14 kraslic a vy jste hlasováním mohli vybrat tu, která se vám nejvíce líbila. Ze 40 hlasů vyšla vítězně Kraslice ve Tvarožné na Kopečku (č. 24, 25 a 26). O další dvě místa se dělí se šesti hlasy kraslice č. 4 a 19 - Dovolená 2020 a Jak šlo vejce na vandr. Všem děkujeme za účast a skvělé nápady, které si můžete prohlédnout ve Fotogalerii.

11. března se uzavřely všechny školy. I ta naše. Komunikujeme spolu elektronicky, chráníme se rouškou, zdržujeme se spíše doma, ale dobrá nálada a úsměvy nás neopouští.

Koncem února mladší děti zrelaxovali u pohádky o písmenkách a všichni jsme si zopakovali, jak se starat o své zuby, aby byly zdravé.

25. února jsme odjeli s žáky 4. a 5. ročníku do Krásenska, abychom v programu EVVO zažili dobu ledovou.

V týdnu před jarními prázdninami, hned jak se utišil vítr a počasí nám bylo nakloněno, jsme zvládli 2 dny lyžařského kurzu na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Na zasněženém svahu jsme pilovali techniku a proháněli se ve větru, za slunce i mezi vločkami.

V lednu jsme 3x vyjeli na ledovou plochu za Lužánkami, abychom trénovali techniku a styl na bruslích.

V pátek 21. prosince jsme se rozloučili vánoční besídkou plnou tance, zpěvu, básniček a dárečků. Popřáli jsme si krásné Vánoce a pak už hurá na prázdniny. Vám všem také přejem lásku, štěstí, zdraví a pohodu v novém roce 2020.

Trochu hudební teorie i poslechu nám nabídli 12. prosince umělci smyčcového kvarteta.

V pátek 6. prosince jsme učení vyměnili za tvořivé mikulášské dílničky. Navštívil nás i Mikuláš s čerty a andílky. Kdekdo se smál, někdo se i bál.

Jak probíhala bitva tří císařů u Slavkova jsme si povídali s místním kronikářem Františkem Kopeckým. Také jsme si prohlédli diorama bitvy na OÚ ve Tvarožné.

Poslední listopadové úterý jsme ukončili plavecký výcvik ve Vyškově. Ve škole máme spoustu želviček, kapříků a delfínů.

15.listopadu jsme se v přednášce Bezpečný pes dozvěděli spoustu informací o chování psů k lidem a naopak.

Koncem října před podzimními prázdninami jsme zkontrolovali kondici našich létajících draků a vyrazili směr Masarykova alej na kopec a pod Kopeček. Foukalo všude, takže jsme si letošní Drakiádu náramně užili.

23. října jsme pro rodiče i děti nachystali na Podzimní dílničky spoustu tvoření nejen z přírodního materiálu. Halloweenské svícny, lapače snů, Listěnku, netopýrka, ježka, sovičku a další.

Září bylo plné vzdělávacích výletů. Čtvrťáci se ponořili do vesmíru v brněnském Planetáriu, páťáci prolétli historií v Anthroposu a žáci 1. až 3. ročníku vnímali les všemi smysly při programu EVVO na Jezírku v Soběšicích.

V pondělí 2. 9. jsme s úsměvem zahájili nový školní rok. Letos jsme přivítali 19 prvňáčků. Přejeme, ať se jim ve škole líbí, zažijí spoustu úspěchů i dobrodružství a najdou si nové kamarády.

ŠKOLNÍ ROK 2018/2019

Přejeme vám všem krásné prázdniny, plné nezapomenutelných zážitků, odpočinku a pohody.

Ve čtvrtek 27.6. nám sluníčko přálo a mohli jsme v odpoledních hodinách zahájit Zahradní slavnost aneb loučení se školním rokem 2018/2019. Na programu bylo vystoupení žáků 5. ročníků plné tance, písniček a básniček spojené s předáním dárků od pana starosty a paní učitelky a zakončené podpisem do pamětní knihy.
Na podiu se s country tanečky ukázali i žáci 1. až 4. ročníku. Hudbou a zpěvem je doprovodilo duo Šťastný Duda.
Divadelní nadšenci se mohli potěšit představením O trpaslíkovi, který vyrostl, v podání mladších dětí divadelního kroužku pod vedením p. uč. Markéty Dragounové. Starší herci měli na programu Malého prince. I přes nepříznivé podmínky zběsilého větru nám předvedli, že to na prknech umí a těšíme se na další kus. Velký dík patří také Davidu Dragounovi, za všechno, co pro zdar této akce udělal.

V předposledním týdnu školního roku jsme se učili v přírodě. Škola v přírodě nás zavedla do krásného prostředí kolem Boskovic. Do penzionu Aténa ve vesničce Suchý. Letošní téma Návštěvníci nás vystřelilo do neznámých galaxií a poslalo na neobydlené planety. Počasí bylo ukázkové, zvládli jsme nejen spoustu her a soutěží, ale i výlet po okolí a koupání v místním rybníku.

15. 6. žáci naší školy tančili na Tvaroženských hodech Moravskou besedu a moc jim to slušelo.

Tradiční soutěž o nejlepšího Tvaroženského slavíka proběhla 12. června. Z 19 pěveckých nadějí bylo tajným hlasováním rozhodnuto o vítězi. První cenu získala Kája Kežlinková, na druhém byla Julča Řičánková a bronz vyzpívala Nikča Skřítek Polesná.

Letošní jízda zručnosti na kole, kontrola helmy a vybavení kola proběhlo na Kosmáku koncem května. Hodnotili jsme nejen rychlost, ale i přesnost. Nezapomněli jsme ani na teorii a testové otázky vypracovali ve škole.

9. května si žáci 4. a 5. ročníku udělali celodenní výlet po krásách našeho hlavního města Prahy.

Výukový program o Moravském krasu a prohlídka Kateřinské jeskyně se pro žáky 3. až 5. ročníku uskutečnila 10. 5.

V polovině dubna nás družstvo fotbalistů reprezentovalo na okrskovém kole McDonald´s Cupu v Měníně. Vybojovalo 2. místo s diplomem a medailemi. Na postup do okresního kola v Modřicích to bohužel nestačilo.

Jarní dílny nás slunečně naladili a 10. 4. jsme si mohli vyrobit jarní dekorace nejen z papíru.
Na apríla jsme měli Písmenkový den, plný her a soutěží s písmeny a slovy. Také jsme vyhodnotili soutěžní šifru Knižní safari 2019. Jaké výherce jsme odměnili si prohlédněte v galerii.

Březen byl plný akcí. Pohádka paní herečky Horákové, krásné představení O lišce Bystroušce a povídání s pracovníky Záchranné stanice pro zvířata z Brna spojené s ukázkou vyléčených zvířat. Celý měsíc nadšeně luštíme Knižní šifru plnou zvířecích hlavních hrdinů.
Úkoly plné logiky a čísel jsme řešili 22. 3. v matematické soutěži KLOKAN - Klokánek a Cvrček.

Zima je v plném proudu, tak chodíme bruslit, bobovat a nevynecháme i lyžařský kurz. Místo tradičního sněhulákování jsme stavěli sněhozvířátka.

Jak už je zvykem, zakončili jsme letošní rok školní vánoční besídkou s rozdáváním dárečků od spolužáků a kamarádů. Dopoledne se vydařilo a teď už nám zbývá jen těšit se na Ježíška. A popřát všem zdraví, lásku a pohodu.

Ve čtvrtek 20. 12. nám divadelní kroužek pod vedením p. uč. Markéty Dragounové zpříjemnil dopolední i odpolední čas svým kusem Vánoční koleda Ebenezery Skružové. Jejich představení mělo velký úspěch a herci sklidili mohutný potlesk. Díky patří i osvětlovači, zvukaři a pravé ruce Davidu Dragounovi.

V úterý 18. 12. jsme na brněnských náměstích nasávali vánoční atmosféru.

13. 12. jsme se vydali do nedalekého pozořického kostela. Vánoční vystoupení pro nás připravila skupina hudebníků Musica animae.

Středeční podvečer 12. 12. jste mohli společně s námi strávit na školním dvoře, kde probíhal vánoční Jarmark. Mohli jste si zakoupit výrobky dětí a skautů, občerstvit se a strávit příjemný čas s přáteli školy a obce.

5. prosince jsme si čekání na večer zpříjemnili zábavným mikulášsky laděným vyučováním. Kreslili jsme, četli i tvořili. Nezapomněli se k nám zastavil i Mikuláš s andílky a čerty.

28. listopadu jsme se na přednášce NEPZ seznámili s projektem Oceán dětem zaměřený na ochranu mořských želv.

Celodenní pobyt na Jezírku u Soběšic s programem EVVO byl pro nás připraven 27. 11.

1. listopadu jsme se vybavili papírovými draky a vydali se na fotbalové hřiště pohrát si s větrem. Letošní Drakiáda měla na programu soutěže o draka největšího, s nejdelším ocasem, který nejrychleji vzlétl a udržel se ve vzduchu a další. Ocenili jsme i spolupráci a pomoc nejen při rozmotávání provázků.

Tradiční podzimní dílničky letos proběhly 24. 10. Rodiče s dětmi si přišli vyrobit papírové i přírodní dekorace.

Jaké zážitky nám přinese vidění ve 3D, jsme mohli zjistit na vlastní oči 18. října.

12. 10. se žáci 4. a 5. ročníku vydali i přes dopravní nesnáze do Planetária v Brně.

V týdnu od 7. do 10. října si 25 přihlášených dětí mohlo vyzkoušet vyřešit zapeklité i jednoduché úkoly v Logické olympiádě. Velká gratulace patří Martinovi Bartákovi z 5. ročníku, který postoupil do krajského kola, kde se umístil na krásném 16. místě.

V pondělí 3. 9. jsme v naší škole přivítali 14 nových prvňáčků. Přejeme, aby se jim v naší školičce líbilo, zažili spoustu pěkných i úspěšných chvil a našli nové kamarády.

ŠKOLNÍ ROK 2017/2018

V pátek 29. června nás čekalo jen rozloučení s kamarády, školou, rozdání vysvědčení a HURÁ na prázdniny!

I ve čtvrtek jsme se společně s dětmi ze školky umělecky naladili. Přijeli za námi zpěváci a zároveň i herci s hudební pohádkou Zvířátka a loupežníci. Představení plné písniček se velmi libilo.

Středa 28. 6. patřila dramatickému kroužku pod vedením p. uč. Dragounové. Dopoledne pro své spolužáky zahráli velmi povedené představení Čert a Káča. Odpoledne své herecké umění předvedli i rodičům a sklidili velký potlesk a chválu. Už se těšíme na další kus.

Předposlení týden školního roku jsme strávili na Škole v přírodě v překrásné přírodě v údolí Bílého potoka na Hálově mlýně. Letošní téma znělo Cesta na Olymp. Seznámili jsme se s antickými bohy i hrdiny, vyzdobili si triko, zvládli celodenní výlet pěšky i lodí na hrad Veveří i soutěžili na Olympijských hrách. Nechyběl i tanec.

31. 5. se naší školičkou rozezněly lidové písničky. Do soutěže Tvaroženský slavík na lidovou notu se zapojilo 17 zpěváků. Vítězkou se stala Julča Řičánková s písní Až já pojedu přes ten les.
Odpoledne jsme pod vedením p. uč. Frýzové připravili pro týmy dospělák/rodič + dítě zábavně poučnou akci Běh Tvarožnou.

22. 5. jsme na školním dvoře prověřili své znalosti dopravní výchovy. Po znalostním testu jsme absolvovali i jízdu zručnosti.

24. 4. se školní fotbalový tým pod vedením p. Dobeše a p. Brzobohatého vydal na okrskové kolo soutěže McDonald´s Cup do Měnína. Kluci turnaj vyhráli a postoupili do okresního kola, které proběhlo na začátku května v Modřicích. Ze šesti družstev skončili na krásném 3. místě a přivezli si medaile, diplom i pohár. Gratulujeme!!!

Poslední den před Velikonocemi - poslední školní den v měsíci březnu byli vyhlášeni vítězové a účastníci Knižní duhové šifry. Rozšifrovat 16 názvů knih a bonusovou křížovku dalo opravdu práci.

Velikonoce a jarní tvoření si užívali i ve školní družině.

Letos se soutěže o Nej kraslici roku 2018 zúčastnilo 30 výtvarníků. Jaké krásné výtvory do Velikonoc zdobily chodbu naší školy a kdo se umísitil na stupni vítězů se můžete podívat ve Fotogalerii.

Předvelikonoční těšení si děti spolu s rodiči zpříjemnily na Jarních dílnách. Mohly vytvářet dekorace nejen z přírodního materiálu, pedigu, ale i z papíru.

I v letošním roce jsme se vydali na Fajtův kopec naučit se nebo se zdokonalit v lyžování. Počasí nám přálo, bylo slunečno a lehce mrazivo, a tak nám nic nebránilo se tři dny prohánět po zasněžené sjezdovce.

Již tradičně se v zimě zdokonalujeme v bruslení. Náš bruslařský minikurz se závěrečnou exhibicí letos probíhal na ledové ploše za Lužánkami.

Také rok 2017 jsme ve škole již tradičně zakončili Vánoční besídkou. Po vánočně či zimně laděných vystoupení dětí, proběhlo i rozdávání dárků, které si spolužáci navzájem nachystali.

Ve čtvrtek 22. 12. jsme jeli nasát vánoční atmosféru na trhy na náměstí Svobody a Zelňáku v Brně. Tradice Vánoc jsme si připomněli i výukovým programem na Petrově.

13.12. u nás ve škole řádily Lucky.

12. 12. se konal tradiční Vánoční jarmark spojený s občerstvením a prodejem drobných dárků vyrobených dětmi naší školy a skauty. I tentokrát, stejně jako loni, se jarmark konal až v podvečer na dvoře školy. Opět šlo o vydařenou akci, které se zúčastnilo mnoho rodičů i přátel školy a obyvatel naší obce.

Středeční dopoledne 5. 12. jsme si zpestřili netradičně laděným mikulášským vyučováním. Zpívali jsme, vyrobili si Mikuláše, čerta i anděla, hovořili anglicky i skotačili v tělocvičně. Poslední hodinu k nám přišel Mikuláš s andílky a spousta děsivě vypadajících čertů.

Začátkem listopadu jsme ukončili plavecký výcvik ve Vyškově.

Jak si druháci užili hodinu prvouky na stromové téma se podívejte ve Fotogalerii.

Ve středu před podzimními prázdninami jsme ve vydali na zatravněné pole u tvaroženského rybníka, abychom nechali proletět naše papírové draky. Drakiáda se spíše podobala přespolnímu běhu, protože foukalo jen malinko, ale to vůbec nevadilo. Pobyt na čerstvém vzduchu nám jen prospěl.

Naladit se podzimně a vyrobit tématickou výzbobu si rodiče a děti mohli v úteý 24. 10. ve školních výtvarných dílnách. Tvořili jsme z listů věnec, mandalu, strašáka ze sena, podzimní vázičku, papírové netopýry a netopýrky, ježka i sovičku.

V pátek 6. 10. vyrazili třeťáci společně s paní učitelkou Ivou Frýzovou v rámci prvouky na exkurzi k panu Křížovi. Co všechno se o zelenině dozvěděli, viděli a ochutnali se můžete podívat v naší Fotogalerii.

V pondělí 4. 9. jsme v naší škole přivítali 12 nových prvňáčků. Přejeme, aby se jim v naší školičce líbilo, zažili spoustu pěkných i úspěšných chvil a našli nové kamarády.

ŠKOLNÍ ROK 2016/2017

Poslední den před prázdninami jsme si rozdali vysvědčení a také se rozloučili s páťáky. Ti si připravili veselé pásmo plné básniček, podepsali se do pamětní knihy a dostali i něco na památku na tvaroženskou školu. Přejeme jim na vyšším stupni hodně školních i osobních úspěchů, dostatek elánu a optimismu.

Penzion Na poslední míli na Milovech na Vysočině byl místem pobytu naší školy v přírodě. Tématem letošního ročníku bylo Království pohádek. Nechybělo soutěžení v týmech, vodní souboje, celodenní výlet, discotéka a noční průzkum okolí.

Den dětí jsme strávili velmi příjemným a poutavým vyprávěním mladých lidí o projektu na záchranu deštného pralesa. Green life Prales dětem. http://nepz.cz/kdo-jsme/projekt-green-life/

V polovině května se nám počasí umoudřilo a mohli jsme na školním dvorku absolvovat jízdu zručnosti na kole a test znalostí dopravních předpisů ve škole. Děti soutěžily ve třech kategoriích. Mezi prvňáky zvítězil Jonáš Kreuter, ve 2. kategorii (2. a 3. ročník) byl nejlepší Lukáš Pospíšil a mezi nejstaršími dětmi nejlépe projel trať a neztratil body v testu Honza Graffe.

Ve středu před velikonočními prázdninami byla ukončena soutěž O nejoriginálnější kraslici 2017 a paní ředitelka vyhlásila výherce. Soutěže se zúčastnilo 34 kraslic. Pro svého favorita hlasovaly všechny děti i paní učitelky.
Nejvíc se líbilo zpracování kraslice Anetky Pejřilové, 2. místo obsadila Kája Kežlinková a bronzoví byli bratří Makešovi. Speciální cenu paní ředitelky získal Ondra Kozlíček.

Hlavičkový den tvaroženského slavíka byl pátek 31. března - den před APRÍLEM. Nejenom, že jsme si vtipně a originálně ozdobili hlavy parukou, čepicí, kloboukem či účesem, proběhla i soutěž Tvaroženský slavík 2017. Své pěvecké umění předvedlo 17 odvážlivců. Po sečtení hlasů se vítězkou stala Verča Bendíková z 5. třídy.

Předvelikonoční čas jsme si společně s rodiči a dětmi zpříjemnili odpoledne 28. března v Jarních dílnách. Jaké krásně barevné dekorace jsme vytvořili, můžete vidět v naší Fotogalerii.

V pondělí 20. 3. se žáci 2. až 5. ročníku zúčastnili mezinárodní matematické soutěže Klokan. V kategoriích Cvrček a Klokánek.

Koncem února k nám do školy zavítaly zástupkyně MAS Slavkovské bojiště a předali diplom a drobné dárky Ondrovi Kozlíčkovi za 2. místo ve výtvarné soutěži Škola je bezva. Ondrovi moc gratulujeme!!!!
Soutěž se konala pod záštitou projektů MŠMT: CZ.02.3.68/0.0/0.0/15_005/0000404 Místní akční plán rozvoje vzdělávání v SO ORP Šlapanice a CZ.02.3.68/0.0/0.0/15_005/0000402 Místní akční plán rozvoje vzdělávání v SO ORP Bučovice, je spolufinancována ze zdrojů Evropské unie v OP VVV.

V pátek 17. 2. jsme se zúčastnili výukového programu O VČELÁCH. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí ze života tohoto vyjímečného hmyzu a v závěru si vyrobili svíčku ze včelího vosku.

Letošní zima byla bohatá na sněhovou nadílku, tak jsme mohli sněhulákování strávit na sněhu. Postavili jsme spoustu sněhuláků, želvu, kraba, veverku i sněhové koule s očima. Akci si užily nejen děti, ale i paní učitelky.

Ani rýmy či nachlazení nám letos nezabránily uskutečnit lyžařský kurz na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. S patřičným vybavením jsme se vydali zdokonalovat v lyžařské technice. Počasí nám přálo, sněhu bylo dost a během dvou dnů se na velké sjezdovce proháněly všechny děti.


copyright © 2012 - ZŠ Tvarožná


Kontakt

ZŠ Tvarožná
příspěvková organizace

664 05 Tvarožná 176
      
skola@skolatvarozna.cz 
skola.tvarozna@seznam.cz

IČO: 70875472
ID datové schránky: gb8mtn5
číslo bankovního účtu: 168100144/0300

 

Telefony:
731 117 814 ředitelka
603 229 099 ŠD, učitelky
731 650 706 ŠJ

 

Osoba pověřená pro účely GDPR:
Mgr. Miroslava Poštolková
tel.: 533 304 213
mob.: 774 149 350
e-mail: info@dsoslapanicko.cz


Aktuální dění

01.07.2020

Užijte si pohodové prázdniny!